MARK YOUR
CALENDARS NOW!

The 2016 Scholar-Athlete Awards Banquet will be held on Saturday, March 18, 2017, at the Marian H. Rochelle Gateway Center on the campus of the University of Wyoming, Laramie.
 
     
 





 
 
 
 

 

Scholar Athletes by Year

2014 2013 2012 2011 2010 2009
2008 2007 2006 2005 2004 2003
2002 2001 2000 1999 1998 1997
1996 1995 1994

2014

Name School
KURT LESEBERG Dubois
Austin Quynn Guernsey-Sunrise
Martin Fitzwater Niobrara County
Jace Petersen Cokeville
Derick VandeBossche Niobrara County
Logan Kay Thermopolis
Austin Houskeeper Mountain View
Christian Mayer Big Horn
Riley Stringer Powell
Carter Myers Cody
Chandler Haukap East
Tevis Bartlett East
Josh Harshman Natrona County
Stuart Williams University of Wyoming
Keenan Montgomery University of Wyoming
  Back to Top

2013

Name School
STERLING BAKER Dubois
Seth Bennett Meeteetse
Brock Teichert Cokeville
Matthew VandeBossche Niobrara County
Miles Novak Big Horn
Devon Parkinson Glenrock
Stormy Roy Wright
Garrett Lynch Powell
Logan Barker Douglas
Hayden Cragoe Powell
Tyler Julian Sheridan
Austin Fort Campbell County
Justin Bernthaler University of Wyoming
Spencer Bruce University of Wyoming
  Back to Top

2012

Name School
CLAYTON WEBSTER Meeteetse
WADDIE LOVE         Encampment
CODY SAVAGE         Lovell
NICK PRUSIA  Torrington
AUSTEN MOTILY Cheyenne East
BRECKEN BIGGS Natrona County
JAMES CARO              Kaycee
ZACHARY EISENBARTH Southeast
COLTER LARSON Niobrara County
DINO COLLINS        Lovell
TY ETCHEMENDY    Douglas
VINCE SLEEP Powell
NICK CARLSON University of Wyoming
LUKE RUFF University of Wyoming
  Back to Top

2011

Name School
DANIEL WILLE       Little Snake River
TYLER WILLIAMSON      Riverside
AUSTIN BOLIN        Tangue River
ZACH LURZ                 Torrington
JAKE THOMAS        Natrona County
MITCHELL BAKER                Dubois
MIKE MILLER                   Riverside
BRONSON TEICHERT     Cokeville
MARK GRANT     Lovell
COOPER WISE  Powell
JORDAN ROBERTS            Sheridan
CLAYTON KIRVEN     University of Wyoming
  Back to Top

2010

Name School
SEAN RIETVELD Little Snake River
JESSE WILSON Rock Mountain
HOLDEN FAUBER Wright
TRENT BONER Douglas
DAWSON OSBORN Sheridan
LUCAS ROWLEY Natrona County
SHAWN STRAB Kaycee
BEAU PETERSEN Cokeville
RYAN HAEFELE Wright
HAYDEN BARKER Douglas
MITCH ESPELAND Douglas
JIM SHELLENBERGER Natrona County
DAX CRUM University of Wyoming
CHRIS PROSINSKI University of Wyoming
  Back to Top

2009

Name School
KYLE REDDING                 Midwest
JORDAN SPARKS             Cokeville
ERIC ROBINSON Kemmerer
QUENTIN KANE                Douglas
CHRIS ANDREWS       Green River
LEVI HENRIE         Cheyenne Central
JON BORAH       Hanna-Elk Mountain
TANNER MAY Southeast
LELAND PFEIFER Hulett
COLIN HEROLD        Thermopolis
PIERRE ETCHEMENDY     Douglas
AUSTIN WOODWARD    Sheridan
RUSS ARNOLD University of Wyoming
WESTON JOHNSON   University of Wyoming
  Back to Top

2008

Name School
TREVOR ROSS Southeast
CHAD MCKINNEY   Encampment
CASEY HOSKINSON       Glenrock
KYLE LENZ Wheatland
NATHAN BAYLES        Green River
TOM EARL        Natrona County
RAGE GERINGER    Guernsey-Sunrise
ANDREW PETERSEN      Cokeville
DUELL PETSCH    Burns
DUNCAN JONES                  Wright
GAVIN MILLS Powell
GARRETT HEUSINKVELD Campbell County
MICHAEL RAY University of Wyoming
JAKE EDMUNDS     University of Wyoming
  Back to Top

2007

Name School
JUSTIN PALM       Hanna-Elk Mountain
JAY LEININGER    Burns
RANDALL HAEFELE             Wright
MATTHEW SEBADE   Lander Valley
MATT COOK         Cheyenne Central
KYLE CRANDALL Evanston
DAVID MOATS      Guernsey-Sunrise
ROB JOHNSON        Tangue River
RAY MOORE Sundance
KRAY LUTZ     Glenrock
SCOTT BONER Douglas
ALEX STRATTON         Cheyenne East
MICHAEL MEDINA University of Wyoming
SEAN CLAFFEY   University of Wyoming
  Back to Top

2006

Name School
DEREK BROWN   Lingle
KALEB ZIER    Riverside
TOM WHITE            Tangue River
NATHAN DANFORTH          Powell
JOHN BELCHER     Cheyenne Central
DREW BAIER   Campbell County
AUSTIN BAKER  Dubois
DREW GITLITZ             Meeteetse
BRADY HUMPHREY     Southeast
WIL ISOM            LYMAN
SETH LINN      Big Piney
COLT THAYER              Wheatland
BRANDT PICKETT  Cheyenne Central
TYLER HOLDEN University of Wyoming
JOHN WENDLING    University of Wyoming
  Back to Top

2005

Name School
KAYLUN GRANDY           Cokeville
JIM FOLLUM                   Sundance
BEN GUNN     Pinedale
SPENCER YOUNG              Buffalo
NATHAN EVERETT  Cheyenne East
BRIAN HILL    Cheyenne Central
BRADY THOMPSON       Cokeville
JASON WATT     Upton
COOPER JONES Wright
GOEFF TYRRELL            Kemmerer
JOHN CAMINO Buffalo
CHRIS PROSINSKI Buffalo
TREVOR RAGAN    Lander Valley
DREW SEVERN University of Wyoming
JEFF TATNALL University of Wyoming
CASEY BRAMLET    University of Wyoming
  Back to Top

2004

Name School
JAMES KRAUSE, JR.    Burlington
GRADY GOLDHAMMER       Upton
SETH PORTER   Wright
ZEB WHIPP             Lander Valley
A.J HILL          Riverton
Cody LAMB                Green River
Cody DELAY Shoshoni
JOE PEDERSON  Saratoga
RYAN CAIN  Big Piney
DUKE EARDLEY Mountain View
TROY HAEFELE  Douglas
CASEY CUTLER  Green River
TRENTON FRANZ University of Wyoming
J.J. RATERINK     University of Wyoming
  Back to Top

2003

Name School
PHILLIP DAVIDSON   Burlington
KYLE LUND      Niobrara County
FORREST ROBERTS  Rocky Mountain
MARK MILLER  Worland
ALEX OBRECHT   Cheyenne Central
ZACH WHEELER  Sheridan
JAKE EDMUNDS  Southeast
RYLEY MCPETERS Upton
JARED COLLINGWOOD  Greybull
BRETT TYRRELL  Kemmerer
TRENT JEBENS  Rawlins
SCOTT COGDILL    Natrona County
LUKE DONOVAN University of Wyoming
CASEY BRAMLET University of Wyoming
  Back to Top

2002

Name School
BRAD GRANDY  Cokeville
DAN HANSON Niobrara County
MIKE AIMONE Kemmerer
JUSTIN BARENT Worland
DON SILER Rock Springs
COURTNEY BIRCH Cokeville
KEGAN WILLFORD Saratoga
C.J BUGAS  Mountain View
DEVIN ERICKSON  Star Valley
ROSS SHAEFFER Kelly Walsh
JOSH ROLLINS University of Wyoming
JOHN WILSON  University of Wyoming
ZACHARY TAYLOR Mountain View
  Back to Top

2001

Name School
ERIK JANAS Guernsey-Sunrise
BRYAN RADKEY Dubois
DERRICK JOHNSON Glenrock
MATTHEW MILLER Worland
CLINT OLDENBURG Campbell County
JOSH THORNOCK Cokeville
MATT BULLINGTON Southeast
KYLE GERIK Big Piney
COLBY HEINER Star Valley
BEN STRATTON Cheyenne East
JOHN WENDLING Rock Springs
TIM GLYNN University of Wyoming
MATT KLOTZ University of Wyoming
   
  Back to Top

2000

Name School
ROBBY FOLLUM Sundance
CHRIS POMY  Big Piney
NICK MEEKER  Powell
AARON SCHILLING LarAmie
CASEY FOSHER Niobrara County
MATT AIMONE Mountain View
SCOTT MUIR  Rawlins
ADAM FITCH         Campbell County
AARON ELLING      University of Wyoming
JAY STONER University of Wyoming
  Back to Top

1999

Name School
DAVID SANDERS Rock Mountain
TONY LAYSON, JR. Mountain View
DUKE COOLEY Powell
EVAN HALCHISHICK Natrona
MICHAEL BOOTH Southeast
JEFF JASPER  Kemmerer
ZACK ZAWACKI   Powell
SEAN HALOMAN Campbell County
JASON DREESSEN University of Wyoming
TRENT GAMBLE University of Wyoming
  Back to Top

1998

Name School
NATHAN ROBERTS   Rock Mountain
JON BUSH      Big Piney
AARON BENTLEY       Torrington
JON DAWSON     Cheyenne Central
RANDY SMITH                 Ten Sleep
JOSH GERIK   Big Piney
RYAN McGUFFEY             Riverton
ANDY BRYANT           LarAmie
BRIAN BROWN     University of Wyoming
ARON LANGLEY  University of Wyoming
  Back to Top

1997

Name School
BOBBY THOMAN        Wind River
ALVIN CHAPMAN    Mountain View
JAMES BARNES           Star Valley
BRADY POPPINGA    Evanston
BRIAN ZOWADA  Niobrara County
PETE HOFFMAN      Thermopolis
JOSH PHIFER               Torrington
ISAAC KALINOWSKI      Natrona
JAY KORTH   University of Wyoming
BRIAN LEE University of Wyoming
COREY WEDEL  University of Wyoming
  Back to Top

1996

Name School
JOSEPH HATCH     Rock Mountain
GARRETT PATIK              Buffalo
JOSH BARTLETT        Torrington
GARTH HAMBLIN    Rock Springs
DANIEL SISSON    Guernsey-Sunrise
MICHAEL WOODBURRY  Glenrock
ROBERT PENTLAND   Wheatland
AARON FRUDE                   Laramie
STEVE SCIFRES University of Wyoming
WAYMON LEVINGSTON University of Wyoming
  Back to Top

1995

Name School
AARON HOWARD     Burlington
BRYAN SCOTT                Glenrock
KENTON OGG                  Riverton
IVAN GARDZELEWSKI       Larmie
JUSTIN HOPKIN         Burlington
TED GUILD          Mountain View
CASSIDY WESTBROOK            Cody
SANTINO VIALPANDO       LarAmie
JOE CUMMINGS   University of Wyoming
BRIAN GRAGERT    University of Wyoming
  Back to Top

1994

Name School
CHARLES MCCOY                Hulett
BEN HAMBLIN   Mountain View
JASON WILHELM      Torrington
ANDY ANDERSON     Natrona
SETH HOWARD Burns
RUSTY KAISER              Kemmerer
JEREMY DAILY                    Jackson
JON HELD                     LarAmie
JEFF PINNICK University of Wyoming
RYAN CHRISTOPHERSON   University of Wyoming
  Back to Top
 
 
710 West Dale Blvd, Cheyenne, Wyoming 82009 • 307-635-4162 • jfelton00@aol.com
©National Football Foundation Wyoming Chapter. All rights reserved.
Website design by Wyoming Network, Inc.